Ekşi Sözlük Yazarlarının Reklam Yasağı

by sistem on 14 Temmuz 2011


Sözlükte yıllardır tartışıldı reklam geliri ve yazarların bundaki hakkı. Ekşi Sözlük reklam ücretleri ve yerleşimlerinin konuşulmasından sonra tekrar bu mesele gündeme geldi. Ssg her zaman yazarlara bir şekilde ödeme yapmak istediklerini fakat bunun için doğru metodu bulamadıklarını ifade ediyordu. Ne var ki yazarların unuttuğu bir mesele daha var; o da sözlükte reklam yapmanın “uçurulma” sebebi olması.

Evet, sözlük resmi olarak bir ajans ile çalışıyor, bu ajans da ekşi sözlüğün belirli kısımlarını piyasaya pazarlıyorlar. Bu reklamlar ekşi sözlük yazarlarının entrylerinin arkasında, sağında ya da solunda çıkıyor, bu hiçbir zaman mesele olmazken yazarların bir ücret karşılığı örgütlenip reklam faaliyetine girmesi sorun oluyor.

Alternatif: Yazarların örgütlenip bir reklam ajansı kurması

Bu daha önce denendi. Elbette bir ajans kurulmadı, birkaç kişi örgütlenip bir ücret karşılığında bir şey hakkında pozitif yazılar yazdılar, ardından tümü uçuruldu ve yönetim tarafından bir uyarı amaçlı duyuru girildi. Şimdilerde Facebook, Google vb. sosyal paylaşım ağlarında resmi reklam gereçleri var; bir de bu gereçleri kullanmada ustalaşmış bu konuda yeni ya da vakti olmayan kişilere ayrıca pazarlayan ekipler var ki asıl bu mecralara kazanç sağlayan da bu şirketler.

Ekşi Sözlük yazarlarının reklamsal hareketine izin vermeli

Karşı duruşun ve yenilikçi düşüncenin, engellerin önünde duran ekşi sözlük’te firma tanıtımından, ekşi sözlük nicki ile entrylere kadar her türlü reklam faaliyeti resmi olarak devam ederken ve bu ayrımı yazarlar yapabilirken bu girişimcilerin de ayrımını yapabilirler. Bu faaliyeti insanları rahatsız etmeden yapabilecek bir sürü insan var. Elbette bu konu ile ilgili düzenleme yapılabilir fakat insanların birleşip bir olayı duyurması, tanıtması, organize viral çalışmalar yapması engellenmemeli, bu nasıl ki Twitter’da vs. engellenmiyorsa burada da engellenmemeli. Eğer ekşi sözlük de denildiği gibi bir sosyal medya organı ise bu görevini yerine getirmeli ve kendisini farklı şekilde kullanmak isteyenlere dahi kapı açmalı. Yoksa Türkiye’de alıştığımız patron şirketi mantığında ilerler ve elbet bir gün bir yerde tıkanır.

{ 3 comments… read them below or add one }

fare... Ağustos 10, 2011, 04:11

Ssg isterse ödeme yapar hiç olmadı yarısını yazarlar adına derneklere bağışlasın bıraksın bu söylemleri , bizde debeleniyoruz reklamsız cepten ödüyoruz bakalım wiki gibi bağışlarla ayakta kalabilir miyiz ?

Cevapla

engin aktar Ağustos 16, 2011, 01:24

ssg nin hayatını biliyorsanız başarısızlıklarla dolu olduğunu görürsünüz. adam hiçbir işte dikiş tutturamamış, şans eseri ekşisözlük medyanın da yardımıyla (okan bayülgen vs) bir yerlere gelmiştir. şimdi de bu adam bundan para kazanıyor, ayda yüzbinlerce dolar kazanıyor. eğer istenirse bu para sözlük yazarlarına dağıtılabilinir ama ssgnin rahatını bozası yok

Cevapla

Kenan Alpogan Ekim 22, 2013, 02:01

Engin Bey, adam başka işlerde dikiş tutturamamış olabilir ama bir iş yapmış ve sağlam iş yapmış..Kim ne derse desin büyük başarıdır yaptığı iş..

Çünkü ekşisözlüğün kurulduğu yıllarda internetin ne denli emekleme aşamasında olduğunu ve basit bir site açmanın bile zorluklarını hepimiz biliyoruz..Bugün dahi bazı ülkelerde ekşi sözlük tarzı bir oluşum yoktur..Adam o zaman düşünmüş ve yapmış bunu..Herzaman çitayı yükseğe taşımış..Tebrik etmek ve saygı duymak lazım..

Medyanın körüklemesi de normal bir olay..Sonuçta popüler bir durum var ortada ve medya bunu ister istemez dile getirecek..

Yanlız şunu ilave edeyim bahsettiğiniz şahıs öyle uçuk kaçık paralar kazanmıyor bu işten..İyi para kazanıyor ama ayda yüz binlerce dolar para kazandığı iddiası çok uçuk bir iddia. Basit reklamlardan ne kazanabilirki ? Tekil ve çoğul hit oranı ortada..Para kazanır kazanmaz değil ama ayda yüzbinlerce dolar kazandığını iddia etmek düpedüz saçmalamak olur..

Ayrıca bahşi geçen adamın, başı hiç rahat değil zırt pırt açılan davalar, istenen tazminatlar vs’den ötürü..Birara satmayı bile düşündüler ekşisözlüğü ciddi ciddi..Ama kimse istedikleri parayı vermedi..Sen bakma öyle balon gibi şişirdiklerine..İnsanlar elinle tutmadan gözünle görmeden hiçbirşeye para vermezler. Nakit herzaman kraldır Amerikan deyimi ile.

Cevapla

Leave a Comment

Previous post:

Next post: